- 9. január 2026 o 13:20
Bobry rozvírili vody v Dubovej. Mesto vysvetľuje, prečo muselo chráneným tvorom hrádzu strhnúť, dôvodov je viacero
Bobor vodný totiž nepatrí medzi bežné „mestské zvieratá“. Ide o prísne chránený druh európskeho významu, ktorého spoločenská hodnota je podľa zákona stanovená na 2 000 eur za jedinca. Akýkoľvek zásah do jeho biotopu preto nie je možný bez výnimky a neodborné či nepovolené zásahy by boli považované za protiprávne.
Mesto Piešťany prostredníctvom Odboru životného prostredia sleduje vývoj situácie najmä z pohľadu bezpečnosti ľudí a ochrany majetku. Poškodzované dreviny rastúce pri toku Dubová totiž môžu v prípade pádu ohroziť okoloidúcich či zaparkované autá.
Na zhoršujúci sa stav bolo oficiálne upozornené aj vedenie Štátnej ochrany prírody SR – Správa CHKO Malé Karpaty. Práve s touto inštitúciou mesto rieši ďalšie kroky a možnosti zásahov, ktoré musia byť v súlade s legislatívou.

Hrádza šla dole, dôvodov je viacero
Diskusia okolo bobrov otvorila aj širšie témy. Obyvatelia upozornili na kvalitu vody aj správanie ľudí v okolí toku.
„Pri Bille, ako sa prechádza cez mostík do parčíku pri Pažitskom moste, si už nutrie robia pod mostíkom nory. Ľudia ich tam kŕmia a neuvedomujú si, že kŕmia aj potkany,“ upozorňuje Eva.
Mesto v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom pristúpilo k okamžitým opatreniam. Na mestských pozemkoch boli pri toku Dubová osadené mechanické ochranné bariéry okolo kmeňov stromov, aby sa zabránilo ich ďalšiemu poškodeniu.
Samospráva zároveň upozornila vedenie hotela Máj a zariadenia ADELI na riziká parkovania v blízkosti poškodených stromov, ktoré sa nachádzajú na súkromných pozemkoch. Oslovení boli aj samotní vlastníci týchto parciel so žiadosťou o urýchlené riešenie a zabezpečenie nebezpečných drevín.
Slovenský vodohospodársky podnik ako správca toku získal od Štátnej ochrany prírody SR zákonnú výnimku na odstránenie bobrej hrádze. Tá spôsobovala nežiaduce vzdúvanie hladiny vody a zvyšovala riziko lokálneho zaplavenia. Po jej odstránení sa prietok vody zlepšil a situácia sa stabilizovala.
Mesto Piešťany zdôrazňuje, že mechanická ochrana stromov je len dočasným riešením. Cieľom je nájsť rovnováhu medzi ochranou chráneného živočícha, bezpečnosťou obyvateľov a zachovaním mestskej zelene. Samospráva zároveň deklaruje, že aj naďalej bude postupovať striktne v súlade so slovenskou legislatívou a environmentálnymi normami Európskej únie.
Minútky zo Slovenska
- 24.04. Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 24.04. Z bývalého závodu na Horehroní denne vyvážajú tisíce litrov kontaminovanej vody, hrádza sa môže pretrhnúť
- 24.04. VIDEO: Cyklisti sa dočkali. Trenčianska župa otvorí ďalší dôležitý úsek cyklomagistrály, prepojí Trenčín s Dubnicou
- 24.04. Kam vyraziť cez víkend? Nitra ožije trhmi, moto akciou aj veľkou narodeninovou párty s Mirom Jarošom
- 24.04. FOTO: Bratislava zažije víkend nostalgickej MHD ZDARMA, do ulíc vyrazia historické električky aj legendárne autobusy
- 24.04. Župné dni opäť rozprúdia život na východe, čaká vás nadupaný program a hviezdy ako Tina, Alan Murin či HEX. Kedy a kde?
- 24.04. Pri autobusovej zastávke v Žiline vychováva diviačica svoje mláďatá. Obyvatelia sa boja o deti
- 24.04. PREHĽAD: Víkendové dni sú za dverami, čo ponúka Košický kraj? Tešiť sa môžete na poriadne nadupané podujatia
- 24.04. Dvojicu medveďov spozorovali len pár metrov od cyklotrasy. Z Liptova prichádza ďalšie varovanie
- 24.04. Nitru čaká koncert Mira Jaroša v Promenade: Bude zdarma a pre všetkých, naposledy spôsobil detský ošiaľ
- 24.04. Zomrel uznávaný zubár Rudolf Kotula, ktorý roky pôsobil v Banskej Bystrici, ovplyvnil generácie lekárov
- 24.04. Víkend v Trenčianskom kraji ponúkne pestrý kultúrny program, od veľkých šou až po divadelnú poctu televíznej legende
- 24.04. PREHĽAD: Posledný aprílový víkend je pred nami! V Prešovskom kraji je pripravený pestrý program, vyberiete si?
- 24.04. FOTO: Za Nitrou smerom na Rišňovce došlo k hrozivej havárii, po zrážke kamióna s dodávkou zasahoval aj vrtuľník
- 24.04. Prešovčania zneužívajú parkovacie preukazy ŤZP svojich blízkych. Takýmto vodičom hrozí vysoká pokuta