- 11. január 2026 o 09:00
SOI upozorňuje na nebezpečnú žehličku na vlasy, s touto si radšej svoju korunu krásy neupravujte
Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje spotrebiteľov na nebezpečný výrobok, ktorý sa objavil na trhu v Slovenskej republike. Ide o žehličku na vlasy značky BaByverse, model BA-1292, ktorá podľa zistení inšpekcie predstavuje riziko ohrozenia zdravia.
Kontrolovaný výrobok pochádza z Číny a ide o žehličku na vlasy napájanú prostredníctvom trvalo pripevnenej sieťovej šnúry. Telo žehličky je vyrobené z plastu bielo-modrej farby. Na spodnej strane sa nachádza typový štítok s označením CE, symbolom triedy ochrany II, technickými parametrami a povinnými piktogramami. Výrobok bol balený v kartónovom obale, pričom k nemu nebol priložený písomný návod na použitie v slovenskom jazyku.
Podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie výrobok predstavuje potenciálne nebezpečenstvo vzniku požiaru a úrazu elektrickým prúdom. Príčinou nebezpečnosti je nedostatočný menovitý prierez jadier sieťovej šnúry, čo môže viesť k jeho prehrievaniu a následným rizikám pri používaní.
Inšpekcia umožnila kontrolovanej osobe prijať nápravné opatrenia. Tá sa zaviazala, že nebezpečný výrobok nebude ďalej sprístupňovať na trhu, stiahne ho z predaja a bude o jeho nebezpečnosti informovať spotrebiteľov.
V prípade nebezpečného výrobku má predávajúci povinnosť poskytnúť spotrebiteľovi výber aspoň z dvoch možností nápravy. Ide o opravu výrobku, jeho nahradenie bezpečným výrobkom rovnakého typu a minimálne rovnakej hodnoty a kvality, alebo primeranú finančnú náhradu, ktorá musí dosahovať aspoň cenu zaplatenú spotrebiteľom. Predávajúci môže ponúknuť len jeden spôsob nápravy v prípade, že ostatné možnosti by neboli uskutočniteľné alebo by pre neho znamenali neprimerané náklady.
Spotrebiteľ má zároveň nárok na vrátenie peňazí vždy, keď zodpovedný hospodársky subjekt nedokončí opravu alebo výmenu výrobku v primeranej lehote a bez závažných ťažkostí.
Slovenská obchodná inšpekcia spotrebiteľom dôrazne odporúča, aby v prípade, že si túto žehličku na vlasy zakúpili, prestali výrobok používať a obrátili sa na predajcu s cieľom uplatniť si svoje práva.
Minútky zo Slovenska
- 24.04. Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 24.04. Z bývalého závodu na Horehroní denne vyvážajú tisíce litrov kontaminovanej vody, hrádza sa môže pretrhnúť
- 24.04. VIDEO: Cyklisti sa dočkali. Trenčianska župa otvorí ďalší dôležitý úsek cyklomagistrály, prepojí Trenčín s Dubnicou
- 24.04. Kam vyraziť cez víkend? Nitra ožije trhmi, moto akciou aj veľkou narodeninovou párty s Mirom Jarošom
- 24.04. FOTO: Bratislava zažije víkend nostalgickej MHD ZDARMA, do ulíc vyrazia historické električky aj legendárne autobusy
- 24.04. Župné dni opäť rozprúdia život na východe, čaká vás nadupaný program a hviezdy ako Tina, Alan Murin či HEX. Kedy a kde?
- 24.04. Pri autobusovej zastávke v Žiline vychováva diviačica svoje mláďatá. Obyvatelia sa boja o deti
- 24.04. PREHĽAD: Víkendové dni sú za dverami, čo ponúka Košický kraj? Tešiť sa môžete na poriadne nadupané podujatia
- 24.04. Dvojicu medveďov spozorovali len pár metrov od cyklotrasy. Z Liptova prichádza ďalšie varovanie
- 24.04. Nitru čaká koncert Mira Jaroša v Promenade: Bude zdarma a pre všetkých, naposledy spôsobil detský ošiaľ
- 24.04. Zomrel uznávaný zubár Rudolf Kotula, ktorý roky pôsobil v Banskej Bystrici, ovplyvnil generácie lekárov
- 24.04. Víkend v Trenčianskom kraji ponúkne pestrý kultúrny program, od veľkých šou až po divadelnú poctu televíznej legende
- 24.04. PREHĽAD: Posledný aprílový víkend je pred nami! V Prešovskom kraji je pripravený pestrý program, vyberiete si?
- 24.04. FOTO: Za Nitrou smerom na Rišňovce došlo k hrozivej havárii, po zrážke kamióna s dodávkou zasahoval aj vrtuľník
- 24.04. Prešovčania zneužívajú parkovacie preukazy ŤZP svojich blízkych. Takýmto vodičom hrozí vysoká pokuta