03 máj 2018 - 14:14

Trnavskí žiaci obsadili 3. miesto na medzinárodnej súťaži v robotike First Lego League v Detroite

Foto: Trnavskí žiaci obsadili 3. miesto na medzinárodnej súťaži v robotike First Lego League v Detroite
Galéria: 8 fotiek
Foto: SZŠ Besst Trnava

Tím žiakov z trnavskej SZŠ a Súkromného bilingválneho gymnázia Besst s názvom IT-PRO- BESST sa vďaka svojej záľube v stavaní robotov z populárnych stavebníc LEGO MINDSTORM prebojovali na šampionát medzinárodnej súťaže v stavaní a programovaní lego-robotov v americkom Detroite. Domov si priniesli fantastické 3. miesto spomedzi 104 zúčastnených tímov.


V dňoch 25. − 28. 4. 2018 excelovali žiaci Súkromnej základnej školy BESST a študenti Súkromného bilingválneho gymnázia BESST na celosvetovom šampionáte FIRST LEGO League v Detroite. Predviedli tu svojho výnimočného robota, ktorý dokáže filtrovať dažďovú vodu a tým zachrániť napr. turistov pred dehydrovaním.

„Na šampionát sa kvalifikoval postupne cez regionálne kolo v Bratislave, semifinále v poľskom Lodž a stredoeurópske finále v nemeckom Aachene. Náročná príprava na súťaž trvala viac ako pol roka. Množstvo dlhých večerov, víkendov i prázdnin prežil tím v škole,“ informovala Mgr. Mária Magdolen zo SZŠ Besst.

Deväťčlenný tím reprezentoval Slovensko v zložení Júlia Hypká, Natália Horváthová, Rebeka Hirnerová, Paulína Hlavnová, Emma Válkyová, Ondrej Karlubík, Adam Martiš, Marek Šugár, Paul Tobias Karsch aj tréneri Jakub Hirner a Rastislav Rehák.

Výsledky prvých miest boli naozaj tesné. Z maximálneho počtu bodov 535 získali trnavskí žiaci až 530.

„Nášmu robotovi sa v Amerike mimoriadne darilo. Napriek veľmi náročnému prevozu a inštalácii sa ukázala jeho vysoká kvalita a spoľahlivosť. Na šampionáte sme dosiahli druhý najlepší výsledok spomedzi všetkých tímov a po vyraďovacom semifinálovom kole s neskorším víťazom sme sa nakoniec umiestnili na vynikajúcom treťom mieste,“ povedal jeden z hlavných strojcov tohto úspechu, bývalý člen a aktuálny „kouč“, gymnazista Jakub Hirner.

Najstresujúcejšia časť súťaže bola na pleciach Júlie a Paula, ktorí výborne zvládli jazdy robota za súťažnými stolmi, a tak úspešne korunovali úsilie celého tímu.

„To, že sme v robotike boli veľmi blízko od víťazstva, nás neodradilo, práve naopak. Sme presvedčení, že naše limity vieme posúvať stále ďalej,” uzavrel Jakub.


Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

127 zdieľaní
Zdroj: SZŠ Besst Trnava

Dopravný servis
Hlavná
Práca na ceste
13:17
Hlavná
Policajná hliadka
13:15
Nitrianska
Prekážka na ceste
13:15
Modranka
Prekážka na ceste
12:12
Hlavná
Policajná hliadka
11:14
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.