Colníci zadržali 45 tisíc falzifikátov z Číny, škoda majiteľom značiek bola vyčíslená na 700 000


Foto: Colníci zadržali 45 tisíc falzifikátov z Číny, škoda majiteľom značiek bola vyčíslená na 700 000
Galéria: 3 fotky
Foto: Finančná správa

Trnavskí colníci v V Dunajskej Strede skontrolovali kontajner,ktorý bol privezený z Číny a podľa dokladov určený na český trh. Pri prehliadke zistili aj to, že sa v ňom nachádza tovar, ktorý sa v listine neuvádzal. Medzi majiteľov ochranných známok značiek, ktorým mohla vzniknúť škoda patria napríklad SMURF, PRADA, MERCEDES, AUDI, BMW, MINIONS, POKEMON, MINECRAFT atď.

Colníci zaistili 31 148 hračiek, 5 600 zapaľovačov, 7 740 štítkov na kabelky. 

O ďalšom postupe môžu rozhodnúť práve majitelia ochranných známok. Majú možnosť vyjadriť sa, či súhlasia so zničením tovaru, alebo podajú návrh na súd vo veci falšovania ochrannej známky.

„Osobe, ktorá porušila zákon o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi, môže uložiť colný úrad pokutu od 3 000 eur do 67 000 eur podľa závažnosti a druhu porušenia. Za opakované porušenie uloží colný úrad pokutu až do výšky 135 000 eur,“ vysvetľuje colný úrad.

Finančná správa a colníci upozorňujú, že práve v predvianočnom období by si nakupujúci mali dávať pozor na podobný tovar. Predovšetkým ak ide o hračky, ktoré nemajú certifikáty o tom, že spĺňajú bezpečnostné predpisy. 
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Finančná správa