Ďalšia prednáška o industriálnej architektúre v Trnave sa bude venovať pivu a sladovníctvu


Foto: Ďalšia prednáška o industriálnej architektúre v Trnave sa bude venovať pivu a sladovníctvu Foto: facebook.com/MalyBerlin/photos

Malý Berlín si na Zelený štvrtok, 29. marca, pripravil už 6. prednášku z cyklu Industriálna Trnava. Všetkých milovníkov industriálnej architektúry pozývajú na prednášku Industriálna Trnava - Architektúra sladovní / Pivo a industriál. Prednášať bude jeden zo zakladateľov projektu Čierne diery, architekt Miroslav Beňák.

Práve v Trnave mala výroba piva, a predovšetkým sladu, dlhotrvajúcu tradíciu. Sladovníctvo patrilo v meste k dominantným výrobným odvetviam a trnavský slad sa tešil obľube aj v zahraničí. V 90. rokoch však začali sladovne postupne upadať, no podarilo sa ich zachrániť a vdýchnuť im nový život.

„Pivovarníctvo dnes zažíva akúsi renesanciu a teší sa čoraz väčšej obľube. Zaujímavý však nie je len výsledný produkt, ale aj samotné výrobne, ktoré ovplyvnili kolorit mesta. Najdlhšie fungujúca prevádzka v meste je jedna z nich,“ informujú o podujatí organizátori.


Okrem toho, že tento závod patrí k posledným svojho druhu, zaujímavá je na ňom najmä architektonická stránka. Jedinečné stavebné tvaroslovie, akými sú napríklad komíny s „kapucňami“, postupne z panorámy mesta miznú, avšak stále ich môžeme na trnavských sladovniach vidieť.

Prednáška sa uskutoční v zrekonštruovaných priestoroch Kultúrneho centra Malý Berlín na Štefánikovej 4. Začína sa o 19:00 a vstup je voľný.


Miesto: Malý Berlín, Štefániková 4, Trnava
Dátum: 29.03.2018 - 19:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Malý Berlín, Mesto Trnava