- 11. apríl 2024 o 18:00
FOTO: Trnavský kraj má novú národnú kultúrnu pamiatku. Malebný kostol stojí v Gbeloch už 170 rokov
Na zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenska sa ocitol nový objekt z Trnavského kraja. Je ním malebný Kostol svätého Michala archanjela v Gbeloch, ktorý je dôležitou súčasťou histórie a kultúry mesta.
Svätostánok má za sebou bohatú históriu. Základný kameň bol položený v roku 1846, kostol sa podarilo dokončiť o 7 rokov neskôr. V roku 1859 bol slávnostne posvätený biskupom Jozefom Viberom. Na jeho vybudovanie prispelo mnoho dobrodincov, ako aj vtedajšia cisárska rodina. Podarilo sa tak vybudovať impozantný chrám, ktorý už 170 rokov skrášľuje malé mestečko na Záhorí.
Vďaka obetavosti a láske obyvateľov k výnimočnej stavbe bol počas svojej dlhej existencie pravidelne opravovaný a udržiavaný. Podarilo sa ho tak zachovať aj pre ďalšie generácie. Jeho vyhlásenie za národnú pamiatku je tak ocenením mnohých generácií, ktoré sa oň starali, ale aj záväzkom do budúcna.
„Ak ste ešte nemali možnosť navštíviť tento nádherný chrám, určite tak urobte pri najbližšej príležitosti,“ odporúča krajská organizácia Krásy Trnavského kraja v príspevku na sociálnej sieti.
Minútky zo Slovenska
- 21:45 VIDEO: Nezvyčajný pohľad na sídlisku Juh v Trenčíne, neuveríte, kto sa prechádzal medzi panelákmi priamo pri ihrisku
- 21:45 VIDEO: Liptovská Mara je opäť spolovice prázdna. Sneh ju nenaplní, všetko závisí od počasia
- 21:45 Zbesilé vyčíňanie Nitrana Juraja zo šou Mama, ožeň ma, skončilo zatknutím. Súťažiace sa báli o život, zavolali políciu
- 21:45 Košičanka sa podelila so svojimi susedmi s otázkou, ktorá spustila lavínu kritiky. Čo jej na deťoch vonku tak prekáža?
- 21:45 FOTO: Bratislavskú oblohu zaplavilo červené more, obyvatelia sú z neuveriteľného úkazu na oblohe očarení
- 21:45 Dopravný podnik hľadá päť mamičiek z prešovskej MHD, ktoré majú za sebou výnimočný príbeh. Nominujte aj vy
- 21:45 Obľúbený riaditeľ zo Zvolena skončil na urgente, opísal svoju skúsenosť a problém, ktorý trápi tisíce ľudí
- 20:10 Ďalšia obec na juhu Bystrického kraja upozorňuje na výskyt medveďa, ľudí vyzývajú na opatrnosť
- 20:10 Pacient si v Boroch zaplatil 100 eur za výber lekára, ktorého nedostal. Nemocnicu dal na súd a vyhral
- 20:10 VIDEO: Zázrak pre Olivera z Oravy. Neznámy darca mu zaplatil mesačný rehabilitačný pobyt
- 20:10 FOTO: Panelka pri Trenčíne vstupuje po komplikáciách do finále, zdemolované mosty nahradili nové moderné stavby
- 20:10 Pripravte sa na obmedzenia. Tunely Bikoš a Prešov budú v týchto dátumoch uzatvorené
- 20:10 VIDEO: Na frekventovanej križovatke v Nitre sa večer prevrátil kamión, zasahovali hasiči aj polícia
- 20:10 VIDEO: Po zrážke troch áut pred Perešom začalo jedno z nich horieť, vodičov aj autobusy odkláňali mimo mesta
- 19:10 FOTO: Kulturista Cibuľa sa opäť postavil na pódium. V Šuranoch ukázal brutálnu formu, hoci ešte nedávno bol bez domova