V Trnavskom samosprávnom kraji budeme voliť župana jednokolovo len druhýkrát v histórii


Foto: V Trnavskom samosprávnom kraji budeme voliť župana jednokolovo len druhýkrát v histórii Foto: ilustračná

Voľby do orgánov samosprávnych krajov patria k tým, na ktorých je pravidelne nižšia účasť. Menšia účasť voličov je zaznamenaná už len pri voľbách do Európskeho parlamentu. Lepši sú na tom napríklad aj voľby do samospráv obcí a samozrejme najväčšiu účasť majú parlamentné a prezidentské voľby. 

Pred blížiacimi sa voľbami do orgánov samosprávnych krajov sme sa pozreli na vývoj voličskej účasti. Doteraz sme celkovo v Trnavskom samosprávnom kraji absolvovali štyri župné voľby. Svojich zástupcov sme si volili v dvoch kolách volieb, s výnimkou roku 2009, kedy sme si župana zvolili už v prvom kole. Celková účasť voličov bola vždy pomerne nízka. Aj preto tento rok absolvujeme len jednokolové voľby. 

Voľby do samosprávy predstavujú jednoduchú možnosť zmeny v prípade nespokojnosti voličov. Aj na základe ich výsledkov sa dá zistiť aká je miera spokojnosti s vedením samosprávy. V Trnavskom samosprávnom kraji bola za minulé roky účasť vo voľbách orgánov do samosprávy  pomerne nízka a nikdy nepresiahla 40% celkového počtu oprávnených voličov. 

Doterajšie župné voľby prebiehali takmer vždy v dvoch kolách, účasť voličov bola veľmi nízka


V prvých župných voľbách bola účasť v porovnaní s tými nasledujúcimi pomerne vysoká, a to až 33,73% voličov. V druhom kole bola účasť dokonca o niečo vyššia, a to 36,87%. Prvým zvoleným županom sa tak stal Peter Tomeček. Extrémne nízka účasť v župných voľnách v Trnavskom kraji bola v roku 2005, kedy sa v prvom kole zúčastnilo 14,50% voličov a v druhom kole len 9,41%. Celkovým víťazom volieb sa stal Tibor Mikuš s 54,14% hlasov. V nasledujúcich voľbách do samosprávy, v roku 2009, opätovne získal miesto župana, a to hneď v prvom kole volieb s podporou 52,99% zúčastnených voličov. Celková účasť voličov bola 20,46%.

Zatiaľ posledné voľby predsedu samosprávneho kraja prebehli v roku 2013 a účasť voličov bola nižšia ako v predchádzajúcich, a to 17,28% v prvom kole a 17,46% v druhom kole volieb. Tretí raz po sebe získal post župana Tibor Mikuš, tento raz s pomerne vysokou podporu voličov - 60,26%.

V nasledujúcich voľbách bude účasť voličov jedným z rozhodujúcich faktorom, keďže v jedno kolových voľbách vyhráva kandidát s najvyšším počtom dosiahnutých hlasov. Zmenu volieb do samosprávnych orgánov na jednokolovú presadila vládna strana SMER-SD. Voľby sa konajú už túto sobotu - 4. novembra 2017.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: volby.statistic.sk