Predsedovia samosprávnych krajov sa stretli s viceprezidentom EIB, témou bolo financovanie krajov


Foto: Predsedovia samosprávnych krajov sa stretli s viceprezidentom EIB, témou bolo financovanie krajov Foto: Trnavský samosprávny kraj

Na pracovnom rokovaní predsedov krajov a Európskej investičnej banky 11. januára 2018 v Prešove sa okrem Jozefa Vsikupiča zúčastnili aj predsedovia ďalších samosprávnych krajov, medzi nimi Milan Majerský (Prešovský kraj), Erika Jurinová (Žilinský kraj), Ján Luntmer (Banskobystrický kraj) a Rastislav Trnka (Košický kraj). Spolu s viceprezidentom Európskej investičnej banky, Vazilom Hudákom, riešili otázku financovania krajov. Podľa Hudáka majú Samosprávne kraje a mestá zohrávať úlohu lídrov v oblasti inovácii. 

Témou rozhovorov bola spolupráca krajov, ich priority, ale i pôsobenie EIB v regiónoch a možné formy financovania.

„Záujem tu určite je. Noví predsedovia chcú hľadať nové formy práce a financovania projektov,” uviedol po stretnutí Vazil Hudák. Ako dodal, podmienky čerpania zdrojov samosprávnymi krajmi sa viažu aj na dlhovú brzdu, ktorá určuje, koľko si samosprávny kraj môže z EIB požičať na základe toho, v akom finančnom stave sa nachádza.

Európska investičná banka je finančou inštitúciou Európskej únie. Jej akcionármi sú členské štáty EÚ. Banka poskytuje dlhodobé financovanie významných investícií so zámerom prispieť k splneniu cieľov politiky EÚ. Na Slovensku spolupracuje s Prešovským, Bratislavským a Košickým krajom. 


Spolupráca z nášho pohľadu je zatiaľ veľmi dobrá. Splácanie bolo stále v poriadku a načas. Veci, ktoré sa vďaka podpore EIB dokázali vytvoriť, hovoria za seba, či už ide o rozvoj infraštruktúry, regionálnych ciest, kultúrnych a sociálnych zariadení. Regiónu to určite pomohlo,” dodal Hudák.

Predsedovia samosprávnych krajov sa na stretnutí dotkli aj témy reštartovania činnosti združenia predsedov samosprávnych krajov SK8.
„Námet zorganizovať stretnutie vždy na nejakú odbornú tému vítam. Verím, že ak bude mať SK8 takýto odborný charakter, tak aj tá platforma na spojenie krajov bude o to aktívnejšia,” uviedla predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Predsedovia samosprávnych krajov sa najbližšie stretnú 19. januára v Bratislave.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Trnavský samosprávny kraj