Belgický ovčiak Zoro pomáha colníkom v Trnave, špecializuje sa na hľadanie drog a je veľmi úspešný


Foto: Belgický ovčiak Zoro pomáha colníkom v Trnave, špecializuje sa na hľadanie drog a je veľmi úspešný Foto: Colný úrad Trnava

Zoro je špeciálne vycvičený pes trnavských colníkov, ktorý má za sebou prvý a mimoriadne úspešný polrok služby. Počas kontrol v minulom roku odhalil pašerákov až v 28 prípadoch. V tomto roku stihol odhaliť marihuanu v Hlohovci a v Trnave. 

Zoro bol trnavským colníkom pridelený v júli minulého roka. Tento 2-ročný belgický ovčiak sa špecializuje na hľadanie omamných a psychotropných látok. V marci ho pridelili senickému psovodovi, od marca spolu absolvovali povinný kinologický výcvik vo Výcvikovom stredisku služobnej kinológie v Gajaroch na Záhorí a od júla naplno pracuje s colníkmi.

„Zorov prvý úspech po základnom výcviku sa dostavil hneď prvý týždeň, keď pri obci Veľké Bierovce v Trenčianskom okrese na festivale Pohoda 2017 zacítil v batožine osobného automobilu neznámu rastlinnú sušinu. Medzi drogy, ktoré sa už vďaka Zorovi podarilo zaistiť, patrí marihuana, hašiš, amfetamín, extáza, pervitín, kokaín a LSD,“ informuje Iveta Zlochová, hovorkyňa Colného úradu v Trnave. 

Najväčší úspech zaznamenal vlani v auguste, keď u českej posádky osobného auta našiel naraz marihuanu, extázu aj hašiš. Počas prvých januárových dní v tomto roku našiel v autách z Dunajskej Stredy a Hlohovca marihuanu. 

Keďže pri dnešných typoch áut nemajú colníci možnosť nazrieť do všetkých úkrytov, ktoré môžu vo vozidlách byť, práca vycvičeného psa je veľmi užitočná. 


Prečítajte si viac:


Zdroj: Colný úrad Trnava