Jozef Viskupič na stretnutí s ministerkou kultúry hovoril o 160 miliónoch z eurofondov pre regióny


Foto: Jozef Viskupič na stretnutí s ministerkou kultúry hovoril o 160 miliónoch z eurofondov pre regióny Foto: Trnavský samosprávny kraj

Predseda Trnavského samosprávneho kraja sa stretol s novou ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou. Rokovali o kultúrnom potenciáli regiónu a možnostiach lepšieho a efektívnejšieho využitia eurofondov v rámci projektu Kultúrno kreatívneho centra.

Viskupič má záujem podieľať sa na mobilizácii kreatívneho potenciálu kraja a požiadal ministerku o spoluprácu pri optimalizácii podmienok eurofondovej výzvy pre projekt Kultúrno kreatívne centrum tak, aby dosiahli čo najvyšší efekt.

Viskupič, ktorý je tiež predsedom združenia krajov SK8, upozornil na to, že len samotný Trnavský samosprávny kraj môže v rámci projektu Kultúrno kreatívne centrum získať takmer 20 miliónov eur. Pri všetkých samosprávnych krajoch predstavuje príspevok celkovú sumu až 160 miliónov eur.

„Ministerku som navštívil, pretože v tejto veci už naozaj horí, župy jednoducho o tieto obrovské peniaze môžu prísť. Verím, že naša dlhodobá snaha o zmysluplné využitie prostriedkov pre kultúrno-kreatívne projekty konečne naberá reálne kontúry. Ministerka Laššáková tvrdí, že tento bod si zaradila medzi vysoké priority, dokonca k tomu vytvorila aj operatívny tím, takže dúfam, že sa jej podarí napraviť chyby svojho predchodcu,” uviedol predseda TTSK.

Na stretnutí župan pripomienkoval napríklad aj dĺžku realizácie projektu a navrhol zmeny z plánovaných 5 rokov na 4. Podľa neho je tento čas krátky, pretože nestihne prebehnúť celý proces od vyhlásenia výzvy do podpisu zmluvy o nenávratný finančný príspevok. Z časového hľadiska sa táto podmienka podľa neho splniť nedá.


„Tiež by sme mali zmeniť limit využitia kultúrno kreatívneho centra na komerčné účely počas realizácie projektu z 20% na 39% a počas udržateľnosti projektu z 40% na 49%. Dôvodom je nielen zabezpečenie povinnej udržateľnosti inštitúcie počas 5 rokov, ale najmä zabezpečenie udržateľnosti v dlhodobom horizonte,” doplnil Jozef Viskupič.

Zástupcovia kraja na stretnutí upozornili aj na potrebu zmeny metodiky výpočtu jedného z merateľných ukazovateľov, ktorým je zníženie ročnej spotreby primárnej energie vo verejných budovách.

Pri tomto výpočte je potrebný aj audit budovy, pretože pri historických budovách je podľa slov župana získanie energetického certifikátu takmer nemožné. Energetický audit budovy má tiež lepšiu výpovednú hodnotu. Tento problém sa dotýka všetkých krajov Slovenska, keďže historické budovy máme takmer všade.

Jozef Viskupič sa dohodol na užšej spolupráci s Ministerstvom vnútra, a to nie len na úrovni Trnavského kraja, ale všetkých členov SK8. Zároveň sa pokúsia pripraviť aj okrúhly stôl za účasti príslušných ministerstiev, SK8 a Združenia krajských miest K8. Aj takýmto spôsobom chcú pripraviť podmienky na rovoj kultúry v našich regiónoch.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Trnavský samosprávny kraj