Malý Berlín pozýva nadšencov histórie a teológie na prednášku o reformácií s Martin Kováčom


Foto: Malý Berlín pozýva nadšencov histórie a teológie na prednášku o reformácií s Martin Kováčom Foto: trnava.sk

Pred 500 rokmi vystúpil augustínsky mních Martin Luther so svojimi 95 tézami. Jeho forma boja proti odpustkom viedla až k vytvoreniu novej cirkvi. Aj kvôli tomuto výročiu je reformácia častou témou roka 2017. 

V minulosti kresťania hlásiaci sa k reformačnému odkazu využívali sté výročia reformácie na zdôraznenie dôležitosti a opodstatnenosti rozdelenia cirkvi, či ako oslavu Luthera ako národného hrdinu a osloboditeľa. Kresťania nasledujúci pápeža ich považovali za temnú škvrnu cirkevných dejín. Súčasnosť však prináša akúsi zmenu. Katolícko-evanjelická komisia pre jednotu už v roku 2013 vydala dokument s názvom Od konfliktu k spoločenstvu. Zdôrazňuje, že v čase globalizácie, sekularizmu a úsilia o kresťanskú jednotu je čierno-biele videnie dejín neprípustné. 

V stredu 22. novembra o 19:00 sa uskutoční prednáška na túto tému. V Berlineri na Pekárskej 40 sa bude rôznym otázkam súvisiacim s reformáciou venovať Martin Kováč, doktorand teológie a starokatolícky kňaz spolu s hosťami doc. Ondrejom Prostredníkom a Petrom Križanom. 

Ondrej Prostredník je bývalý dekan Evanjelickej bohohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde stále pôsobí ako výskumný pracovník. Je to uznávaný evanjelický teológ a farár. Peter Križan je predseda Spoločnosti pre otvorené kresťanstvo 21. storočia. - ok21 a lekár. 

Budú sa venovať otázkam O čo vlastne išlo Martinovi Lutherovi? Má nám jeho príbeh čo povedať aj dnes? Aké významné podujatia sa v tomto roku uskutočnili? A ako by sme si mali reformáciu pripomínať v čase, keď na jednej strane počet členov cirkví v Európe klesá, a na strane druhej sa kresťania usilujú prostredníctvom ekumenického dialógu dospieť opäť k jednote?

Miesto: Berliner DKP, Pekárska 40
Dátum: 22.11.2017 - 19:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: trnava.sk