17 október 2017 - 08:58

Colníci kontrolovali elektronické registračné pokladnice, zákon nedodržiavalo až 60% obchodníkov

Foto: Colníci kontrolovali elektronické registračné pokladnice, zákon nedodržiavalo až 60% obchodníkov
Foto: ilustračné
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

Trnavskí colníci skontrolovali od začiatku roka vo svojom regióne takmer 800 elektronických registračných pokladníc. Zákon nedodržiavalo viac ako 60% obchodníkov. Pokuty za zistené porušenia dosiahli výšku viac ako 90-tisíc eur. Do kontrol boli zapojení colníci z Veľkého Medera, Senice, Trnavy, Galanty a Skalice.

„Kontroly vykonávali po celom Trnavskom kraji, či už v reštauráciách, predajniach, ale i v zariadeniach poskytujúcich služby ako napríklad  kaderníctvach, taxislužbách, masážnych salónoch a pohrebníctvach. Počas tohto roku tak skontrolovali 764 elektronických registračných pokladníc, pričom porušenie zákona zistili v 477 prípadoch,“ uviedla Iveta Zlochová, hovorkyňa Colného úradu Trnava.

Najčastejším porušením zákona zo strany obchodníkov bolo:

  • nezaevidovanie tržby v pokladnici
  • nevydanie pokladničného dokladu
  • vydanie pokladničného dokladu, ktorý nespĺňal náležitosti zákona

„V prípadoch, v ktorých bolo možné v zmysle zákona uložiť pokutu za porušenie predpisov rozhodnutím na mieste, boli obchodníkom uložené pokuty v celkovej výške 92 870 eur. V ostatných prípadoch sa vedú daňové konania vo veci porušenia predpisov,“ spresnila hovorkyňa.

V 55 prípadoch išlo o opakované porušenie zákona a v 18 prípadoch bol okrem pokuty podnikateľom uložený aj zákaz predávať tovar. V jednom prípade, po druhom opakovanom porušení predpisov, predajca sám zrušil živnosť.   

Kým v roku 2016 nedodržiavalo v Trnavskom kraji zákon 50% prevádzok, za tri štvrťroky tohto roku zákon obišlo o 12% obchodníkov viac. Na základe skúseností z predchádzajúceho obdobia, najmä pretrvávajúcich a opakujúcich sa zistení porušení zákona a neubúdajúceho počtu porušení, budú zo strany trnavských colníkov vykonávané intenzívne kontroly aj počas nasledujúcich týždňov.Zdroj: Finančná správa


Dopravný servis
Jána Hajdóczyho
Uzavretá cesta
03:12
Vladimíra Clementisa
Uzavretá cesta
03:11
9. mája
Prekážka na ceste
21:16
9. mája
Policajná hliadka
21:10
Terézie Vansovej
Kolóna
17:17
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.