Dnes sa oficiálne začína jar: Bociany už prilietajú na Slovensko, no chladné počasie pretrváva


Foto: Dnes sa oficiálne začína jar: Bociany už prilietajú na Slovensko, no chladné počasie pretrváva Foto: ilustračná - pixabay.com

Už dnes, 20. marca o 17:15, sa podľa astronomických výpočtov začína oficiálne jar 2018. Dnes je totiž deň jarnej rovnodennosti. 

Z astronomického hľadiska to znamená, že Slnko má k rovníku nulovú deklináciu a jeho lúče v oblasti rovníka dopadajú kolmo na zemský povrch. Počas rovnodennosti je rovnako dlhý deň na severnej ako aj na južnej pologuli. Jav rovnodennosti je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. Na severnej pologuli sa dnes začína jar a na južnej pologuli jeseň.

„Jarná rovnodennosť pre mnohých znamená začiatok jari. No u meteorológov začala jar 1. marca. Jar nám už začínajú pripomínať aj bociany. Ornitológovia zaznamenali už aj príchod prvých bocianov. Deje sa tak o 2-3 dni skôr ako zvyčajne,“ informoval portál imeteo.sk.

Okrem toho môžeme na oblohe pozorovať astronomický úkaz - zodiakálne alebo tiež zvieratníkové svetlo, teda pás osvetlenej večernej oblohy na mieste, kde zapadlo Slnko smerujúci až k zenitu. Ide o slnečné svetlo rozptýlené v zrnkách medziplanetárnej hmoty, alebo prachu. Nemýľte si však svetielkujúci prach Slnečnej sústavy s Mliečnou dráhou.

Aj napriek príchodu jari nás chladné počasie v najbližších dňoch neopustí, malo by sa však aspoň vyjasniť.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: imeteo.sk