Fakultná nemocnica v Trnave získala vďaka Lidlu zostavu prístrojov, ktorá pomáha chorým novorodencom


Foto: Fakultná nemocnica v Trnave získala vďaka Lidlu zostavu prístrojov, ktorá pomáha chorým novorodencom Foto: Lidl

Fakultná nemocnica v Trnave získala aj vďaka projektu Dobré rozprávky spoločnosti Lidl špičkové prístroje na liečbu kriticky chorých novorodencov. Celkovo na Slovensku získalo dôležité zostavy prístrojov 53 nemocníc, ktoré na Slovensku umožňujú bezplatný pôrod. Ich hodnota je viac ako 1 milión eur. 

Od 6. novembra mohli zákazníci supermarketov Lidl získať jedno z troch jedinečných dvoj-CD za každých 20 eur nákupu. Rozprávky s motívmi rozprávok Pavla Dobšinského si mohol každý kúpiť za symbolické 1 euro. To napokon putovalo do slovenských nemocníc. 

„Obrovské ďakujem patrí všetkým našim zákazníkom, ktorí sa zapojili do projektu Dobré rozprávky. Spoločne sa nám opäť podarila veľká vec a dokázali sme, že aj jedno Euro dokáže robiť zázraky. Našimi projektami chceme pomáhať všade tam, kde to je potrebné. Preto nás teší, že prístroje získali nemocnice naprieč celým Slovenskom povedal Matúš Gála, generálny riaditeľ spoločnosti Lidl Slovenská republika. 

Nové prístroje si pracovníci novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice v Trnave prevzali už 12. januára. Nové prístroje pomôžu na dlhšiu dobu aj tým novorodencom, ktorí nie sú bezprostredne preložení do spádového vysoko špecializovaného neonatologického pracoviska.

„Výhrevné lôžko  je základným zariadením využívaným v starostlivosti o choré dieťa, umožní udržanie jeho telesnej teploty počas liečby. Je konštruované tak, aby personál mal dobrý prístup k pacientovi.  Dopĺňa ho moderný vysokoprietokový prístroj na podávanie zvlhčeného kyslíka, ktorým je možné dieťaťu zároveň aj pomôcť pri dýchaní. Kyslík je liek, ktorý  má aj nežiadúce účinky a jeho presné  dávkovanie je preto nevyhnutnosťou.  Ide o častokrát život zachraňujúci prístroj. Mnohí z týchto pacientov majú aj novorodeneckú žltačku, ktorá v extrémnych prípadoch môže viesť až k poškodeniu mozgu novorodenca. A práve na jej liečbu je určená fototerapeutická lampa, ktorá pôsobením svetla znižuje koncentráciu žlčového farbiva v krvi,“ uzavrel Prof. Zibolen.

V roku 2015 venoval Lidl vďaka svojim zákazníkom 14 nemocniciam v 10 slovenských mestách 34 život zachraňujúcich inkubátorov v hodnote 600 tisíc eur. O rok neskôr Lidl venoval všetkým pôrodniciam na Slovensku, ktoré umožňujú bezplatný pôrod, zostavu prístrojov v celkovej hodnote 850 tisíc eur. Dokopy za posledné tri roky dostali nemocnice vďaka Lidlu a jeho zákazníkom prístroje v hodnote takmer 2,5 milióna eur. Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Lidl